Hot News

Teaching Faculty

Managing Department

S.No. Teacher Name Subject
1 Ms. Shobha Sharma Chairperson
2 Mr. John Vianney Sharma Manager
3 Ms. Ashu John Principal
4 Ms. Raksha Jaiswal Vice Principal PGT Biology
5 Ms. Suman Middle INCHARGE TGT Hindi
6 Ms. Aparna Dutta Primary INCHARGE PRT Math

Pre-Primary Department

S.No. Teacher Name Subject
1 Ms. Tara Adhikari NTT
2 Ms. Rashmi Luthra NTT
3 Ms. Rita Singh NTT
4 Ms. Shweta NTT
5 Ms. Preeti Chaturvedi NTT
6 Ms. Ruchika Sawhney NTT
7 Ms. Srishti Nabiyal NTT A/C
8 Ms. Priyanka Singh Computer (I-II)
9 Ms. Sheetal Saraf Mother Teacher
10 Ms. Sharel Yadav Mother Teacher
11 Ms. Shreyashi Mother Teacher
12 Ms. Priya Seth Mother Teacher
13 Ms. Bharti Mother Teacher

Department of English

S.No. Teacher Name Subject
1 Ms. Navita Pandey English (VI-VIII)
2 Ms. Priyanka Roy English (TGT)
3 Ms Poonam Jha English (PGT)
4 Mr. Bankesh Mahajan English (PGT)

Department of Hindi

S.No. Teacher Name Subject
1 Ms. Saraswati Nautiyal Hindi (TGT)
2 Ms. Jyoti Dhondiyal Hindi (TGT)
3 Ms. Babli Tyagi Hindi (TGT)
4 Mr. Sandeep Yadav Hindi (TGT)
5 Ms. Malti Mishra Hindi (TGT)

Department of Maths

S.No. Teacher Name Subject
1 Ms. Reena Sharma Maths (VI-VIII)
2 Ms. Shalini Verma Maths (VI-VIII)
3 Ms. Rajni Maths (TGT)
4 Ms. Preeti Sharma Maths (TGT)
5 Ms. Neetu Gupta Maths (TGT)
6 Mr. Sachin Vashistha Mathematics (PGT)

Primary Department

S.No. Teacher Name Subject
1 Ms. Archana Kr. Singh PRT English
2 Ms. Surbhi PRT English, EVS
3 MS. Steffi PRT English, EVS
4 Ms. Laxmi PRT English
5 Ms. Sharon Anahita Sahu PRT English
6 Ms. Sonia Suri PRT Hindi
7 Ms Diksha Narang PRT Maths
8 Ms. Ranjita PRT Maths
9 Ms. Shelza Sethi PRT Maths
10 Ms. Varsha Martin PRT EVS
11 Ms. Rinky Singh PRT EVS
12 Ms. Gunjan PRT EVS, SST
13 Ms. Hansika Murarka PRT Computer
14 Ms. Madhuri Tomar PRT Computer
15 Ms. Bhawna Shrivastav PRT Gen

Department of Science

S.No. Teacher Name Subject
1 Ms. Deepti Gupta Science (VI-VIII)
2 Ms Anjali Kumari Computer (VI-VIII)
3 Ms. Bhawna Mehta Computer (VI-VIII)
4 Ms. Neetu Gupta Science (TGT)
5 Mr. Tarun Gulati Physics (PGT)
6 Mr. Hans Raj Physics (PGT)
7 Ms. Babita Chemistry (PGT)
8 Ms. Sandhya Verma Biology (PGT)
9 Ms. Meetu Johri Computer Science (PGT)
10 Ms. Sweety Nanda Informatics Practices (PGT)

Department of Humanities

S.No. Teacher Name Subject
1 Ms. Navita Pandita SST (VI-VIII)
2 Ms. Dhwani Gupta SST (VI-VIII)

Third-Language Department

S.No. Teacher Name Subject
1 Ms. Rashmeet Kaur VI-VIII French
2 Ms. Babli Tyagi Sanskrit
3 Ms. Sandeep Yadav Sanskrit
4 Ms. Malti Mishra Sanskrit

Department of Commerce

S.No. Teacher Name Subject
1 Ms. Asha Ghildiyal Accountancy (PGT)
2 Ms. Preeti Rajouria Economics (PGT), SSt (TGT)
3 Mr. Kapil Economics (PGT)

Department of SUPW & Physical Education

S.No. Teacher Name Subject
1 Ms. Anju Uniyal PET (H.O.D)
2 Mr. Shivam Kr. Singh PET
3 Mr. Rohit Kumar PET
4 Ms. Sandhya PET
5 Mr. Nishant Tomar PET
6 Ms. Ansu Lata PET
7 Ms. Anuradha PET (Martial Arts)
8 Mr. Gajender Parihar Yoga
9 Mr. Surender (Scout) Scouts & Guide
10 Mr. Manoj PET